AREL Anaokulu

Anaokulu Haberleri

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE İCATLAR

“Küçük Mucitler” ünitemiz kapsamında düzenlediğimiz Rahmi Koç Müzesi gezimizde, geçmişten günümüze bazı icatların, taşıtların tarihi gelişimini gözlemledik. Evlerimizde kullandığımız çeşitli makinelerin iç mekanizmalarını, çalışma şekillerini görme fırsatı bulduk.


ARELDE MUHTEŞEM ANNELER GÜNÜ KUTLAMASI

AREL Anaokulu öğrencileri 09 Mayıs Cumartesi günü aileleriyle birlikte okulumuzda düzenlenen bahar şenliğinde anneler gününü kutladılar.

Birbirinden eğlenceli aktivitelerle kutlanan günde minik öğrenciler anneler günü şarkılarını söyleyerek annelerine kendi hazırladıkları hediyelerini verdiklerinde duygulu anlar yaşandı. Animatörler eşliğinde oynanan çuval oyunu, bul getir ve süngerle su taşıma oyunlarında anneler ve babalar çocuklarıyla birlikte çok eğlendiler.


23 NİSANI COŞKUYLA KUTLADIK

AREL Koleji öğrencileri 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı velilerin de katılımıyla büyük bir coşkuyla kutladılar. Okulumuzda düzenlenen törende öğrencilerin sergiledikleri gösteriler büyük alkış aldı. Okul korosuyla başlayan gösteride modern dans, jimnastik, bale gösterileri ve öğrencilerin şiirleri izleyenlerden büyük alkış aldı.

 


KÜÇÜK MUCİTLERİN ŞAŞIRTAN İCATLARI

AREL’li minik mucitler icatlarıyla yaşadıkları birçok soruna çözüm ürettiler. Hayatlarını kolaylaştıracak olan geleceğin icatlarını ve giysilerini tasarladılar.

AREL Koleji Anaokulunun her yıl geleneksel olarak düzenlediği “İcatlar-Mucitler” adlı etkinlikte 6 yaş grubu öğrencilerinin birbirinden yaratıcı icatları ve tasarımları çocukların yaptıkları bir sunumla gerçekleşti. Çocukları düşünmeye, araştırmaya yönlendirmek, problem çözme yetisini arttırmak ve sorumluluk bilincinin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla AREL Kolejinde düzenlenen “İcatlar-Mucitler Günü”nde, 6 yaşındaki minik eller hayatlarında karşılaştıkları zorluklara ve onları rahatsız eden durumlara karşı ürettikleri yaratıcı çözümlerin neler olduğunu icatlarıyla ifade ettiler. Öğrenciler sınırsız bir hayal gücüyle ürettikleri icatları kendi yaptıkları bir sunumla izleyenlerle paylaştılar. Miniklerin yaşadıkları sorunlara ürettikleri çözümler gelecekte hayata geçerse birçok soruna çözüm olacaklar.

Küçük mucitler tasarladıkları icatlarda dikkat çeken konulardan biri de çevreye karşı ne kadar duyarlı olduklarıydı.


AREL ÖĞRENCİLERİ GELECEKTEKİ GİYSİLERİ TASARLADILAR

AREL Anaokulu öğrencileri, gelecekteki giysileri tasarladılar. Minik tasarımcılar, okulumuzda düzenlenen “Gelecekteki Giysilerimiz” adlı gösteride tasarladıkları birbirinden ilginç giysileri sergilediler.

AREL Koleji’nde çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek, özgüvenlerini arttırmak, sorumluluk bilincini kazandırmak ve tasarladıklarını ürüne dönüştürmek amacıyla gerçekleştirilen “Gelecekteki Giysilerimiz” adlı gösteride 5 yaş gurubu öğrenciler karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ve gelecekte insanlara faydalı olacağını düşündükleri giysileri tanıttılar.

Minik öğrencilerin sınırsız bir hayal gücüyle ürettikleri giysiler izleyenler tarafından büyük alkış aldı.


DOKTOR VELİLERİMİZİN ÖĞRETİME KATKISI

Diş hekimi velilerimiz aile katılımı etkinliğimizde diş sağlığını korumanın gereklerini görselleri de kullanarak öğrettiler ve hatırlattılar. Somut malzemelerle diş temizliğini nasıl sağlamamız gerektiği konusunda bilgi paylaşımında bulundular.

Doktor velilerimiz ise vücudumuzun sağlığını korumanın önemini vurgulayan çok önemli bilgiler verdiler. Sorulan sorulara da cevaplar vererek bilgi sahibi olmamızı sağladılar. Katılımlarından dolayı velilerimize teşekkür ediyoruz.


Minik öğrencilerimizin Muhteşem Yıl Sonu Gösterisi

Anaokulu Öğrencilerimiz yıl boyunca katıldıkları jimnastik, halk oyunları, bale, drama, İngilizce ve müzik derslerinden çeşitli örneklerle muhteşem bir yıl sonu gösterisi sergilediler. Minik öğrencilerimiz "Mevsimler" temalı drama gösterilerinde sergiledikleri oyunla ve kostümleriyle izleyicilere dört mevsimin keyfini yaşattılar. Ayrıca Karadeniz ve Trakya yörelerinden derlenen halk oyunları izleyenlere hoşça vakit geçirtti. Öğrencilerimizin hafta sonu aldıkları piyano derslerinin güzel bir sonucu olarak verdikleri piyano resitali, gösterimize ayrı bir renk kattı. Jimnastik gösterimiz; müzikleri, kostümleri ve öğrencilerin müthiş performanslarıyla büyük alkış aldı. Gösteri sonunda Onuncu Yıl Marşı eşliğinde sahneye çıkan minik öğrencilerimiz, bu gösteride başarılı sunumlar sergilemiş olmanın haklı gururunu yaşadılar.


AREL ÖĞRENCİLERİ GELECEKTEKİ GİYSİLERİ TASARLADILAR

AREL Anaokulu öğrencileri, gelecekteki giysileri tasarladılar. Minik tasarımcılar, okulumuzda düzenlenen “Gelecekteki Giysilerimiz” adlı gösteride tasarladıkları birbirinden ilginç giysileri sergilediler.

AREL Koleji’nde çocukların yaratıcılıklarını geliştirmek, özgüvenlerini arttırmak, sorumluluk bilincini kazandırmak ve tasarladıklarını ürüne dönüştürmek amacıyla gerçekleştirilen “Gelecekteki Giysilerimiz” adlı gösteride 5 yaş gurubu öğrenciler karşılaştıkları sorunlara çözüm üretmek ve gelecekte insanlara faydalı olacağını düşündükleri giysileri tanıttılar.


Anneler Günü Kutlaması

Anneler Gününde annelerimizi okulumuza davet ettik. Öğrencilerimiz Annelerine günün anlam ve önemi ile ilgili şiirlerimizi ve şarkılarımızı söylediler. Onlar için hazırladığımız anahtarlıkları hediye ettiler. Hep birlikte keyifli sohbetler eşliğinde brunch  yaptık. Çok güzel bir gün geçirdik.

 


Minopolis Gezisi

Minopolis”Çocuk Şehri'ne yaptığımız gezimizde öğrencilerimiz çeşitli  meslekleri tanıma, büyüklerin gerçek dünyasına ilk adımı atma  konusunda büyük bir heyecan yaşadılar. Binaları, şehir merkezi, sokakları, taşıtları ve işyerleriyle gerçek bir şehir görünümünde olan Minopolis çeşitli meslekleri öğrenmeye yönelik istasyonlarla öğrencilerimize eğlenceli zamanlar geçirtti.

 


23 Nisan Ulusal Egemenlilk ve Çocuk Bayramı

Anaokulu öğrencilerimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı gününde okula gelip öğrenciler,öğretmenler ve anne babaları eşliğinde bandoya katıldılar. Ardından konferans salonunda şiirler,şarkılar eşliğinde yapılan törende orff gösterilerini keyifle anne babalarına sergilediler.

 


Emirgan Korusuna Gezi

İlkbaharın gelmesi ile beraber doğadaki değişiklikleri gözlemlemek, rengarenk  laleleri yakından görmek  ve” Evler” ünitemiz ile bağlantılı olarak korudaki farklı farklı köşkleri yakından görme amacı ile “ Emirgan Korusu”na gezi düzenledik.Gezimizi hep birlikte güzel bir piknik yaparak tamamlarken güzel havanın da tadını çıkardık.

 


Mucitleri Küçük, İcatları Büyük

AREL’li minik mucitler geleceğin icatlarını tasarladılar. AREL Anaokulunun her yıl geleneksel olarak düzenlediği 15. “İCATLAR VE MUCİTLER” gününde, 6 yaş grubu öğrencilerinin birbirinden yaratıcı icatları çocukların yaptıkları bir sunumla sergilendi.

Çocukları düşünmeye, araştırmaya yönlendirmek, problem çözme yetisini arttırmak ve sorumluluk bilincinin gelişmesine yardımcı olmak amacıyla AREL Kolejinde düzenlenen “İcatlar-Mucitler Günü”nde, minik eller hayatlarında karşılaştıkları zorluklara ve onları rahatsız eden durumlara karşı ürettikleri yaratıcı çözümlerin neler olduğunu icatlarıyla ifade ettiler. Öğrencilerin sınırsız bir hayal gücüyle ürettikleri icatlar izleyenlerde hayranlık uyandırdı. İcatların tasarım sürecinde çocukların asistanları anne ve babaları oldu. Minik mucitler icatlarını tasarlarken atık malzemeleri kullandılar. Toplam 45 icat öğrenciler tarafından İngilizce ve Türkçe olarak tek tek tanıtıldı. AREL Koleji İlkokul Müdürü Metin ALTUN yaptığı açılış konuşmasında “Çocuklarda hayal gücü ve bu yaratıcılık küçük yaşlarda geliştirilmelidir. Bu eserler çocuklarımızın eserleri. Onlarla gurur duyuyoruz. Çocuklarımızın gelecekte ülkemiz adına faydalı buluşlara imza atacağına inanıyorum” dedi.

Minik öğrencilerin yaşadıkları sorunlara ürettikleri çözümler sunum boyunca büyük bir ilgiyle izlendi.


Velimizden Öğrencilerimize Geri Dönüşüm Semineri

Ana A Sınıfı Öğrencilerimizden Elif Yıldız 'ın babası Kimya Mühendisi velimiz Fatih Yıldız kendi uzmanlığı doğrultusunda Ana A,B,C öğrencilerimize PYP ünitemiz olan "Geri Dönüşüm " konusuyla ilgili olarak plastiğin geri dönüşümünü ve hangi aşamalardan geçtiğini anlattı. Konu ile ilgili eğitici kısa çizgi filmler izletti. Nelerin plastik geri dönüşümüne atıldığını gösterdikten sonra çocuklara ayrıştırma oyunu oynattı. Bu etkinlikle geri dönüşümün ne olduğu ve yaşamımızdaki önemi ile ilgili önemli bilgiler edindik.

 


29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TÖRENİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni’mize İstiklal Marşı’nı söyleyip saygı duruşunda bulunarak başladık. Cumhuriyet Bayramı ile ilgili öğrendiğimiz bilgileri hep birlikte sohbet ederek tekrar ettik. Ardından tüm sınıflarla birlikte söylenen şiir, tekerleme ve şarkılarla bayramımızı çoşku ile kutladık.


TİYATRO: KÜÇÜK BALIK BAMBAM

Eğitim programımızda her ay değerler eğitimini destekleyen bir tiyatro oyununa yer vermekteyiz. Öğrencilerimiz bu oyunda çevre kirliliğinin zararlarını, çevreyi temiz tutmanın önemini öğrenirken aynı zamanda sevgi, birlik ve beraberlikle her zorluğun üstesinden gelinebileceğini eğlenerek öğrendiler.


ÇILGIN ÇORAPLAR PARTİSİ

Öğrencilerimiz evlerinde kendi çılgın çoraplarını tasarlayıp partiye bu çoraplarla geldiler. Sınıflarında çılgın çoraplarını tanıtıp sergilediler. Parti öncesinde sanat etkinliğimizde süsleyerek hazırladığımız çoraplarımızı da okulumuza astık. Partimizde ‘’Eski Minder’’ oyunu  ‘’Penguen Yarışı’’ ve hareketli müzik eşliğinde ‘’Ayak Ayak Yürüme’’ oyununu oynandık. Serbest müzik eşliğinde çoraplarımızla çılgınlar gibi dans ettik. Bu partiyi çok sevdik. 


10 KASIM ATATÜRK ‘Ü ANMA TÖRENİ

10 Kasım Atatürk’ü Anma Töreni için tören alanımızı konu ile ilgili proje çalışmaları ve çiçeklerle süsledik. 10 Kasım Atatürk‘ün ölüm yıl dönümünün anlam ve önemi ile ilgili sohbet ettik. “10 Kasım” adlı hikâye kitabını okuduk. Ardından sınıf sınıf öğrendiğimiz şiir, şarkı ve tekerlemelerle Ata’mızı sevgi ve saygıyla andık.

 


TURKAAZOO DEV AKVARYUM GEZİSİ

Turkazoo gezimizde öğrencilerimiz okyanuslar, denizler ve tatlı sular hakkında eğlenerek bilgi sahibi oldular. Pek çok deniz canlısını tanıyarak ve doğal hayatı korumanın önemini öğrendiler. Ayrıca hasta ve yaşlı olan deniz kaplumbağalarını ziyaret ederek onlara geçmiş olsun notunu bıraktılar.

 


HALLOWEEN PARTİSİ

Partimizde portakallardan Cadılar Bayramı balkabağı yaptık. Üzerlerine ağız ve göz çizdik. İngilizce öğretmenlerimizin hazırladığı maketin ağzına top atmaya çalıştık. Makarnanın içinden şekerleri bulduk. Gözlerimizi kapatıp iskelete papyon yapıştırdık. Hedeflere halka attık. İpten sarkıtılan elmaları ağzımızla yakalamaya çalıştık. Bütün oyunlarda çok eğlendik.

 


MUTFAK ETKİNLİĞİ: HAVUÇ TOPLARI

Mutfak etkinliklerimizde amacımız oluşturulacak yiyeceğin servise hazır hale gelene kadar her aşamasını çocukların yapması.  Çocuklar bu sayede eğlenirken az-çok, sıvı-katı ve ölçüler gibi kavramları da pekiştiriyorlar. Kendi yaptıkları yiyecekleri yemenin keyfini de yaşıyorlar.

 


OKULUMUZA HOŞ GELDİNİZ PARTİSİ

“Okulumuza Hoş Geldiniz Partisi”nde müzik eşliğinde  “Büyü Büyü Küçül Küçül”, “Benim Bir Bebeğim Var”, “Heykel” oyunlarını oynadık ve hayvan taklitleri yaptık.


4 EKİM HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ ETKİNLİĞİ

4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde öğrencilerimiz evlerindeki evcil hayvanlarını anaokulumuza misafir olarak getirdiler. Hayvanların hayatımızdaki önemi ve onlara karşı sorumluluklarımızla ilgili sohbet  ettikten sonra günün anlam ve önemi ile ilgili şiir okuduk ve şarkılar söyledik. Etkinliğimizi “Hayvanları Sevip Koruyalım” konulu sanat etkinliğimizi yaparak tamamladık.


DÜNYA ÇOCUK KİTAPLARI HAFTASI ETKİNLİĞİ

“Dünya Çocuk Kitapları Haftası Etkinlikleri“ kapsamında Çocuk Kitapları Yazarı Çiğdem Odabaşı okulumuza konuk oldu. “Yeşil” adlı kitabını tüm öğrencilerimize okuyarak dramatizasyon çalışması yaptırdı. Öğrenciler bu keyifli etkinlikle bir yazarı yakından tanıma fırsatı buldu ve kitabın oluşma aşamalarını öğrendiler. Değerli yazarımız Çiğdem Odabaşı’na bu keyifli etkinlik için buradan bir kez daha teşekkür ederiz.

 


DOLMABAHÇE SARAYI GEZİSİ

Atatürk’ü daha yakından tanımak ve yaşamının son dönemlerinde yaşadığı yeri gözlemlemek amacıyla Dolmabahçe Sarayı’na gezi düzenledik. Atatürk’ün yatak odasını, banyosunu, toplantı odalarını ve misafir odalarını gördük. Toplantıların düzenlendiği “Mavi Salon” en çok dikkatimizi çeken odalar arasındaydı.


SUNAY AKIN OYUNCAK MÜZESİ GEZİSİ

Oyun ve oyuncakların insan yaşamındaki önemini anlamak için oyuncak müzesi ziyaretimizi gerçekleştirdik. Geçmişten günümüze oyuncaklardaki değişim hakkında fikir sahibi olduk. Ailelerimizin çocukluk yıllarında oynadıkları oyuncakları da tanıma fırsatı bulduk.


FLORYA ATATÜRK KÖŞKÜ GEZİSİ

Atatürk’ü daha yakından tanımak, yaşam tarzı, kişisel özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak amacıyla Florya Atatürk Köşkü’ne gezi düzenledik. Köşkün geniş salonunu, kütüphanesini, dinlenme ve yatak odaları ile banyosunu gördük.