Duyurular

ÇOCUKLARIMIZI DEPREME NASIL HAZIRLAMALIYIZ? Tüm Duyurular

Değerli Velilerimiz,

26 Eylül tarihinde okul saatleri içinde yaşadığımız depremde daha önce tatbikatlarda öğrencilerimize verdiğimiz eğitimin son derece başarılı olduğunu öğrenci ve öğretmenlerimizle birlikte deneyimledik. Deprem anında paniğe mahal vermeden öğretmenlerimizin yönlendirmelerini takip eden öğrencilerimiz güven içinde depremin bitmesini beklediler, sonrasında hızlıca öğretmenleri eşliğinde binayı boşaltıp bahçede toplandılar.
İstanbul genelinde yaşadığımız deprem çocuklarımız kadar biz yetişkinleri de etkiledi. Fakat unutulmaması gereken, sürecin sağlıklı yönetilebilmesi için önce bizlerin sakin kalmayı başarabilmesidir.
Deprem gibi kontrol edemeyeceğimiz kriz durumlarında olayları yönetebilmek adına çocuklarınıza yardımcı olabileceğiniz noktaları okul Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi olarak sizinle paylaşmak istedik.


Çocuğunuzu Bu Süreçte Nasıl Destekleyebilirsiniz?
 

Bilgilendirme

Bu süreçte çocuğunuz konuyla ilgili bilgi edinmek için sosyal medyada yazan her şeyi takip etmek, arkadaşlarıyla bu konuda sohbet etmek isteyecektir. Buna engel olmak oldukça zordur. Fakat ne anlatıldığını, neler okuduğunu çocuğunuzla konuşabilirsiniz. Sosyal medyada paylaşılan her şeyin doğru olmadığı bilgisi çocukla paylaşılmalıdır.
Önce sizler çocuklarınıza olup biteni basit bir şekilde, kısa cümlelerle anlatmalısınız.  Deprem gibi doğal afetlerin ve beklenmedik kriz durumlarının her an yaşanabileceğini, bu süreci sadece bizim yaşamadığımızı, dünyanın her yerinde kriz durumlarının yaşanabileceğini örneklerle açıklamalısınız.
 

Duygu Paylaşımı

Çocuklar bu gibi durumlarda yaşadıkları süreci ve ne hissettiklerini paylaşmak isteyip size sorular sorabilirler. Bu süreçte yapılması gereken, hissettiği duyguların normal olduğunu belirtmek ve duygularını sizlerle paylaşabilmesi için uygun ortamı sağlamak olmalıdır. Çocuğunuzun sorduğu soruları dikkatle dinleyip yaş grubuna uygun şekilde merakını gidermelisiniz.
 

Yalnız Olmadığını Hissettirmek

Çocuğunuzla konuşurken ona güven vermelisiniz. Bakışlarınız, mimikleriniz duygularınıza eşlik etmelidir. Yaşanan her süreçte onun yanında olduğunuzu sözel olarak dile getirmek onu rahatlatacak bir eylem olacaktır. Davranışlarını gözlemleyerek, olağan dışı tepkilerinde onu rahatlatarak ihtiyacı olan desteği vermelisiniz.
 

Günlük Akışın Devamını Sağlamak

Deprem kuşağı olan bir ülkede yaşadığımızı unutmadan gerekli tedbir ve eğitimleri alarak günlük akışımızın devamını sağlamalıyız. Biz yetişkinler olarak süreci normalleştirirsek çocuklarımızın da günlük rutinlerine dönebilmelerini kolaylaştırmış ve hızlandırmış oluruz.
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık birimi olarak gerekli gözlemleri yapıp öğrencilerimizle görüşmelerimizi bu doğrultuda devam ettireceğiz. Çocuğunuzda olağan dışı tepkiler gözlemlediğinizde bizlere ulaşarak destek alabilirsiniz.
Sevgi ve saygılarımızla.