Duyurular

YARIŞMA BAŞVURU - GERİ DÖNÜŞÜM Tüm Duyurular

Sevgili AREL Koleji öğrencisi,

Nüfus artış hızı, bilinçsiz tüketim gibi nedenlerle ülke kaynaklarımız günden güne daha fazla yok olmakta ve kullanılabilir kaynaklarımız gittikçe azalmaktadır. Aslında bilinmelidir ki tekrar değerlendirilebilir atıkları geri dönüştürerek doğal kaynakları tüketmeden de yeni ürünler elde etmek mümkündür. Böylece hem yaşam alanlarımızı korumuş hem iklim değişikliği gibi çok ciddi bir soruna karşı gelmiş hem de doğal kaynaklarımızı daha uzun süre kullanmış oluruz.

Örneğin: Bir ton kâğıdın geri dönüştürülmesiyle 17 ağacın kesilmesi önlenebilir, plastik atıkların geri dönüştürülmesiyle hem petrol tasarrufu sağlanabilir hem de yeni ürünler elde edilebilir, plastiğin dönüştürülmesiyle üretilen dokuma malzemesinden kıyafetler ve ayakkabılar üretilebilir. Maden çıkartılarak üretilen bir metal kutunun yapılabileceği enerji ile geri dönüşüm yöntemi kullanılarak 20 metal kutu yapılabilir.

Özetle geri dönüşüm; doğal kaynakların kullanımını azaltarak, enerji tasarrufu sağlayarak, istihdam olanakları yaratarak ve ham madde maliyetlerini düşürerek ülkemizin kalkınmasına, gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakılmasına, iklim değişikliğini önlemeye, çevre kirliliğini durdurmaya katkıda bulunur.

Sen de bu yarışmaya katılarak dünyayı güzelleştirebilir, geri dönüşüme katkıda bulunmaya başlayabilirsin.

Yarışma kayıt formuna ulaşmak için tıklayınız.

Yarışma şartnamesine ulaşmak için tıklayınız.