Haberler

Geleceğin Bilim İnsanları 9.Kez AREL Kolejinde Yarıştı Tüm Haberler

AREL Kolejinin güçlü bir eğitimin yanı sıra “Fen Bilimleri”ne de verdiği önemle gelenekselleştirdiği Liselerarası Aktif Deney Yarışması’nın 9.su bu yıl da büyük bir katılımla gerçekleşti.
AREL Kolejinin gelenekselleşen “Liseler Arası Aktif Deney Yarışması” İstanbul’un farklı birçok bölgesinden okulun katılımıyla giderek büyüyor. Ülkemizde bilim insanı yetiştirmeye katkı sağlamak, lisede fen eğitimini (fizik, kimya, biyoloji) desteklemek, bu alanda yetenekli öğrencileri araştırmaya yöneltmek ve buluş yapmanın temeli olan deneysel çalışmalara ilgiyi artırmak amacı ile düzenlenen yarışmada bu yıl da bir çok okuldan öğrenciler AREL Kolejinde bir araya geldi.
Yarışmaya katılan geleceğin bilim adamları 9.10.11.sınıf öğrencileri deneylerini AREL Koleji laboratuvarlarında gerçekleştirdiler. Yapılan deneyler öğrenci merkezli, bilimsel çalışma basamaklarını içeren, müfredata uygun olarak seçildi. Yapacakları deneyleri ve değerlendirme kriterlerini yarışma esnasında öğrenen öğrenciler grup içinde işbirliğini büyük bir dayanışma içinde gerçekleştirdiler. Değerlendirme AREL Üniversitesi’nin öğretim üyelerinden oluşan seçici kurul tarafından her aşamada titizlikle yapıldı. Belirlenmiş sürede yapılan deneylerde süreç ve sonuç değerlendirmesi esas alındı. Yarışmanın sonunda dereceye giren öğrenciler okullarına ödül kazandırmanın mutluluğunu yaşadılar. Kıyasıya geçen yarışta bazı okullar birden fazla alanda derece aldılar.
Yapılan ödül töreninde katılımcı tüm okul müdürlüklerine anı plâketi, öğrencilere katılım sertifikası ve dereceye giren öğrencilere de madalyaları verildi. Ayrıca tüm katılımcılara çam fidanı veren AREL Koleji çevreye karşı duyarlılığını bir kez daha gösterdi.